Streszczenie Dżumy szczegółowe: Analiza powieści Alberta Camusa

  1. Wstęp
    Powieść „Dżuma” Alberta Camusa jest jednym z najważniejszych dzieł literatury francuskiej XX wieku. Opowiada ona o epidemii dżumy, która wybucha w fikcyjnym mieście Oran w Algierii. Rodzi się w niej nie tylko problem zdrowia publicznego, ale również egzystencjalny. Powieść ta jest właśnie analizą tych dwóch zjawisk.

  2. Zdrowie publiczne
    Głównym wątkiem „Dżumy” jest epidemia dżumy, która grasuje między mieszkańcami miasta. Camus bardzo szczegółowo opisuje symptomy choroby, jej objawy i leczenie. Wykorzystując zjawisko epidemii, autor przedstawia problem bezradności ludzi wobec chorób zakaźnych, z którymi nie mieli wcześniej styczności. Zachowany został też niuans: działa ona jako metafora dla walki z faszyzmem, jeszcze na międzynarodowej arenie politycznej.

  3. Problem egzystencjalny
    W „Dżumie” Camus analizuje też szerszy problem egzystencjalny, a konkretnie smutek i apatię, jakie ogarniają mieszkańców Oranu podczas epidemii. Główny bohater, Doctor Rieux, opowiada, jak sytuacja ta doprowadza ludzi do odkrycia własnej śmiertelności i nieuniknionej straty. Wszystko to prowadzi do refleksji nad sensami istnienia, w co wierzymy i jak przeżyć.

  4. Postacie powieści
    W ramach powieści Camus stworzył różne postaci, przedstawiające różne reakcje na trudną sytuację. Jednym z najważniejszych bohaterów jest doktor Rieux, który z oddaniem pomaga ludziom z Oranu. Ratuje on życie ofiarom epidemii, boi się o swoje życie i wykorzystuje swoje umiejętności dla dobra wspólnoty. Inni bohaterowie, jak Rambert czy Tarrou, stanowią swoiste „lustra” dla czytelnika, w których pojawiają się różne zdania na temat epidemii.

  5. Wnioski
    „Dżuma” Alberta Camusa to nie tylko opowieść o chorobie i nieuchronnej straty, ale również analiza egzystencjalna ludzi w ciężkiej sytuacji. Główny bohater, Doctor Rieux, staje się symbolem mądrości, niezłomności, ale też wstrętu przed przypadłością ludzi. Powieść jest bardzo ważnym i niezwykle aktualnym dziełem literatury, na równi z największymi klasykami literatury egzystencjalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *